ÇANAKKALE KOLEJİ ÖZEL ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI!

NASA’nın düzenlediği ‘’ Bir Günlük Bilim İnsanı Makale Yarışması, 2019-2020’’nın ( Scientist For A Day Essay Contest, 2019-2020 ) Türkiye elemelerini kazanan 5 öğrenciden ikisi ÇANAKKALE ÖZEL ANADOLU LİSESİ’nden.
Gururluyuz, öğrencilerimizi ve Fizik Öğretmenimiz Ayşegül COŞKUN’u, danışmanımız Prof. Dr. Osman DEMİRCAN ve Okul Müdürümüz Aynur İMRE’Yİ bu başarılarından dolayı kutluyoruz.

Çanakkale Koleji Özel Anadolu Lisesi Serda AYDEMİR, Tankut TİMİN ve Çağrı DELİBAŞLAR’ ın yazmış olduğu üç makale ile yarışmaya katıldı. Önce ilk 15 finalist makalenin belirlendiği yarışmada Çanakkale Koleji Anadolu Lisesinden katılan her üç makale de finalist olarak belirlendi. Daha sonra 15 makale arasından ilk 5 makale seçildi ve Çanakkale Koleji’nden Serda AYDEMİR Neptün’ün uydusu TRİTON, Tankut TİMİN ise Plüton’un ayı CHARON hakkında yazdıkları makalelerle Türkiye’den kazanan ilk 5 makale içinde yerlerini aldılar.

YARIŞMA KONUSU: ‘’Uranüs’ün uydusu Miranda, Neptün’ün uydusu Triton ve Plüton’un uydusu Charon’u inceleyerek, başka bir uzay aracıyla bu inanılmaz uydulardan hangisine gidilip, daha fazla bilgi edinilmelidir?‘’ 500 kelimelik yazım dili İngilizce olan makale yazma.

DEĞERLENDİRME: Değerlendirme sonucunda yarışmayı kazanan beş makale yazarına ve katılımcı okula 9 Mayıs 2020 tarihinde Eyüboğlu Eğitim Kurumlarında düzenlenecek tören ile kendilerine NASA tarafından düzenlenen sertifikaları verilecektir. Ayrıca kazanan makaleler katılımcı fotoğraflarıyla birlikte NASA’nın ilgili sayfalarında yayınlanarak tüm dünyaya duyurulacaktır.

SONUÇ: Yarışmaya katılan her üç makale de finalist olmuştur. Bu üç makaleden Serda AYDEMİR ‘’ The Promising Data on the Triton Satellite’’ isimli makalesiyle, Tankut TİMİN ‘’ Charon, Exploration of the largest moon Pluto’’ isimli makalesiyle Türkiye derecesi yaparak bizleri gururlandırdılar. Öğrencilerimizi ve ekip arkadaşlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

#geleceğebiradımöndebaşlamakiçin #çanakkalekoleji