ata

WhatsApp Image 2018 05 04 at 14.48.122         Türk kültüründe en yaygın kurtarıcı simgesi Hızır olarak bilinir. Hızır’dan sıcaklık, İlyas Peygamber’den su dileyen halk, bu günü belli adetleri yerine getirerek kutlamaya başlar. Hıdırellez adı verilen gün, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biri olur ve Ruz-ı Hızır (Hızır Günü) olarak her yıl kutlanır. Hızır (ateş) ve İlyas Peygamber’in (su) yeryüzünde buluştukları gün, Gregoryen takvimine göre 6 Mayıs günüdür.

            Çanakkale Özel Anadolu ve Fen Lisesi, kışın zorlu ve soğuk günlerinden çıkıp doğanın canlanacağı, sıcak günlere kavuşma coşkusuyla “Hıdırellez”i okulun yemyeşil ortamında kutladı. Hıdırellez etkinliği, öğrencilerin “Hıdırellezin Türk Kültüründeki Yeri ve Önemi, Hıdırellez Gelenekleri, Hıdırellez Günü Uygulamaları” başlıklı konuşmalarıyla başladı. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz, dilek ağacına dileklerini astılar; maniler okudular; yumurta, yoğurt ve çuval yarışmaları yaptılar, okul müzik grubunun şarkılarıyla eğlendiler. Etkinlik, okul bahçesinde yapılan mangal partisiyle sona erdi.

            Çanakkale Özel Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri Türk kültür ve geleneklerine sahip çıktıklarını Hıdırellez kutlamasıyla bir defa daha göstermiş oldular.