23. Felsefe Olimpiyatları Okulumuzda Yapıldı

23. Türkiye Felsefe Olimpiyatı 2 Aralık 2018 Pazar günü, saat 10.00’da, on üç merkezde —Ankara, Antalya, Bursa, Çanakkale, Gaziantep,Erzurum, Adapazarı, İstanbul, İzmir, Kızılcabölük (Denizli), Mersin, Samandağ (Hatay) ve Samsun— aynı anda yapılmıştır.

Felsefe Olimpiyatları, lise öğrencileri düzeyinde yapılan felsefi deneme yazma yarışmasıdır.  Bu yarışmaların ulusal ve uluslararası boyutları vardır. Türkiye Felsefe Olimpiyatı (TFO), Uluslararası Felsefe Olimpiyatlarının (IPO) ulusal aşamasıdır.

IPO Dünya Felsefe Federasyonu’nun şemsiyesi altında UNESCO tarafından desteklenen bir organizasyondur. En önemli amaçlarından biri özgür ve çağdaş eğitimin vazgeçilmez temeli olan felsefeye sevgi ve ilginin artmasını sağlamaktır. Bu yolla doğru düşünen, düşündüklerinin hesabını verebilen ve bu hesabı verirken felsefi bilginin kaynaklarından yararlanmasını bilen gençlerin önünü açmak, onların kendilerini ve dünyayı tanımalarını; ülke ve dünya problemlerini görmelerini ve bu problemler üzerinde özgün düşünceler üretebilmelerini mümkün kılacak tutarlı düşünme alışkanlığı kazandırmaktır. UNESCO, felsefe eğitimini demokrasinin vazgeçilmez bir parçası olarak kabul etmektedir. Felsefe eğitiminin, ilk ve orta öğretim düzeyinde yaygınlaşmasını ve gelişmesini demokratik kültürün oluşmasına katkısı dolayısıyla desteklemektedir.

Türkiye Felsefe Olimpiyatları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle Türkiye Felsefe Kurumu (TFK) tarafından 1996’dan beri her yıl Mart ayının ilk pazar günü, on üç farklı merkezde, Türkiye çapındaki özel ve devlet liselerinden seçilmiş öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Olimpiyatta yarışan öğrencilere, TFK tarafından her yıl belirlenen üç ayrı felsefi alıntıdan biri üzerine felsefi bir deneme yazmak için dört saat süre verilmektedir.

12.Merkez olan Çanakkale Anadolu ve Fen Lisesi’nde Çanakkale Bölge Başkanı ve Felsefe öğretmenlerinin çalışmaları ile 23. Felsefe olimpiyatları bölgemizden katılan öğrenciler ile gerçekleşmiştir. 23.Türkiye Felsefe Olimpiyatı’nda derece alan ve iyi düzeyde yabancı dil bilen ilk iki öğrenci, 27. Dünya Felsefe Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil edecektir.