Troymun 2017

IMG 7225

Çanakkale Koleji, MUN Kulübü ve Yeditepe Üniversitesi MUN Kulübünün ortaklaşa düzenlediği TROYMUN 2017, Model Birleşmiş Milletler Konferansı 17-20 Kasım 2017 tarihinde Parion Otel’de gerçekleştirildi.

TROYMUN 2017’ye il dışından ve içinden 20 farklı okuldan 380 delege, Çanakkale Koleji öğrencilerinden 37 organizasyon takım üyesi ve Yeditepe Üniversitesi MUN Kulübünden 15 organizasyon ekip sorumlusu ile 50’yi aşkın gözlemci öğretmen katıldı.

Konferansa katılacak öğrencilere 17 Kasım Cuma günü Şehitlik gezisi düzenlendi. 18 Kasım Cumartesi günü resmi açılış töreninin ardından konferans, beş ayrı komitede yürütülmeye başladı. En kalabalık komite olan SOCHUM (Sosyal Komite)’de gençler insan hakları üzerinde tartışmalar yaparken UNODC (Narkotik Suçlar Komitesi) ‘nde narko- terörizm konusu üzerinde çalışmalar yapıldı. Özel komite olan Çanakkale Savaşları komitesinde ise gençler, savaş öncesinde ve savaş sırasında meydana gelen olayları simüle ettiler. Son iki komite ortaokul öğrencileri tarafından gerçekleştirildi ve çevre sorunlarına çözümler arandı.

TROYMUN 2017 sona erdiğinde, Çanakkale’de ilk kez yapılmasına karşın, Ege Bölgesinin en geniş katılımlı konferansı olma özelliğini elde eden bu etkinliğin her yıl gerçekleştirilmesi konusunda tüm katılımcılar aynı düşüncede olduklarını belirttiler. Organizasyon ekibi de önümüzdeki yıl için şimdiden çalışmalara başladı.

{gallery}2017-2018/lise/troymun{/gallery}